آغوی های پارچه ای و کمک به رفع ناهنجاری های لگن

منبع : ‏The International Hip Dysplasia Institute (IHDI) –www. hipdysplasia.org
انستیتو بین المللی ناهنجاری لگن .

دیسپلازی یا ناهنجاری لگن چیست ؟

در ساده ترین تعریف ، دیسپلازی یا ناهنجاری لگن به عدم اتصال درست استخوان ران در محل اتصال (مفصل) به لگن گفته میشود. این عارضه یکی از شایع ترین موارد در میان نوزادان خصوصا نوزادان دختر در تمام جهان است.این حالت در اغلب موارد بدون درد و علامت خاصی ایجاد میشود و به همین دلیل تشخیص آن مشکل است و زمانی علائم بروز میکند که این عارضه پیشرفت کرده و مفصل ران در محل لگن دچار خوردگی و تغییر شکل شده و حرکت و راه رفتن با ، درد ، سختی و لنگی همراه میشود.هدف تشکیل انستیتو بین المللی ناهنجاری لگن کمک به پیشگیری و درمان این عارضه است.

هر ساله هزاران نفر از نوزادان و بزرگ سالان به این بیماری دچار میشوند

هدف تشکیل انستیتو بین المللی ناهنجاری لگن کمک به پیشگیری و درمان این عارضه است.

از هر ۱۰۰ نوزاد حدود ۱۵ نوزاد در جهان با بی ثباتی لگن به دنیا می آید.

از هر ۱۰۰ نوزاد ۱ نوزاد در جهان ، نیاز به درمان برای رفع ناهنجاری لگن دارد.

از هر ۵۰۰ نوزاد ۱ نوزاد در جهان ، با ناهنجاری کامل لگن به دنیا می آید.

این آمار در نوزادان دختر ۸ برابر بیشتر از نوزادان پسر است.


سابقه خانوادگی ، نوزادان که به صورت بریچ به دنیا آمدند،قنداق کردن تنگ ، نوزادان دختر در زایمان اول و دوقلوها در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این عارضه هستند.۶ ماهه اول تولد تنها زمانی است که میتوان به راحتی از این عارضه جلوگیری کرد. تحقیقات نشان میدهد که قراردادن صحیح لگن و پاها در این دوره به پیشگیری از این عارضه کمک شایانی میکند.

توصیه انستیتو بین المللی ناهنجاری لگن برای استفاده از آغوشی های پارچه ای

در آغوشی های پارچه ای حالت قرار گیری پاها به صورت (M) شکل یا قورباغه ای – جنینی بوده و زاویه ای مناسب بین زانو،ران و لگن به وجود می آید. این نحوه قرارگیری پاها باعث میشود که سر مفصل ران در وسط حفره مربوطه در لگن قرار بگیرد . ( زاویه بین انتهای هر دو پا حدود ۹۰ تا ۱۱۰ درجه) .

در بسیار از آغوشی ها و یا در بسیاری از زمان هایی که نوزاد خوابیده است با نبود این زاویه و ایجاد فشار قایٔم رو به پایین ، سر مفصل ران در وسط حفره مربوطه درلگن قرار نمیگیرد و ماندن زاویه پاها به این حالت به مرور زمان باعث ایجاد ناهنجاری در لگن میگردد.استفاده از آغوشی های پارچه ای به علت مزایای ثابت شده عاطفی و فیزیولوژیکی روز به روز بیشتر میشود.

لینک دانلود بروشور (زبان انگلیسی) مربوط به مزیت استفاده از این نوع آغوشی ها در سایت انستیتو

https://hipdysplasia.org/wp-content/uploads/2017/04/IHDI-Baby-Wearing-Brochure.pdf

دیدگاهتان را بنویسید

error: Content is protected !!